Vodiče
Elektřina je mocnou energií, o které můžeme v současnosti říci, že ovládá celý svět. Běží na ni totiž nespočet různých spotřebičů, přičemž i běžný člověk řadu z nich využívá každý den. Běžně ji bereme z elektrárny, takže než dotazů do naší zásuvky, tak je to dlouhá cesta. Přenos se realizuje v podobě vodičů typu drátu vysokého napětí. Kvůli němu už to nejí žádná sranda, takže dráty mají solidní průměr.
Po cestě jsou trafo stanice, protože je tak by po určité vzdálenosti slábl. Ovšem stále platí, že střídavý je na tom v tomto ohledu výrazně lépe než stejnosměrný. V nemovitosti už ho přebírají naše rozvody. Ty se dříve dost dělali z hliníku, který má elektrickou vodivost dobrou, ovšem mechanické vlastnosti čistého hliníku nejsou okouzlující a mohlo docházet k lámání. Proč musí být čistý? S legurami a množstvím nečistot totiž vodivost klesá, a naopak stoupá odpor. V dnešní době se nejčastěji setkáme s mědí.
Izolanty
Elektrický proud se moc nesnese třeba s vodou, a proto je dobré mít ho izolovaný a navedený na místa pouze kde ho potřebujeme. Z tohoto důvodu jsou dráty obaleny izolanty. Ty jsou pochopitelně otestovány, aby byla zajištěna bezpečnost. Často jsou to nějaké gumové povlaky. Jejich výhoda spočívá v tom, že nenasají a nepropustí vodu, takže podmínka oddělení vodivé časti je splněna. U vysokého napětí jsou materiály zatíženy ještě více, a proto musíme volit kvalitní produkty.
Ty seženeme od specializované firmy Dotherm. Ta se totiž vývojem takových materiálu zabývá a následně je i vyrábí. Izolačních vlastností dosahují až do teplot 1 100 °C, takže si můžete být jisti, že izolace bude skutečně bezpečná. Vyrábí už od jednoho kusu, takže se nemusíte obávat, že byste museli nakoupit celou sérii. Zabývají se i izolací šroubových systémů, takže i kovové části snadno oddělíte od elektrického proudu.